Fiber vláknový laser
Jsme dodavatel profesionálních vláknových řezacích laserů Fiber. Nabízíme tyto kvalitní CNC řezací lasery v různých konfiguracích a široké výkonové spektrum zajišťuje dostatečné pokrytí co nejširšího spektra zákazníků. Fiber laser je moderní technologie používaná na značení a dělení různých materiálů. Vláknovým laserům předcházeli technologicky CO2 lasery, které mají stále své uplatnění. Od vláknového se CO2 lasery odlišují například vlnovou délkou. Každopádně efektivnější a výkonnější variantou jsou fiber lasery. Tyto laserové stroje jsou vhodné na kovové ale i nekovové materiály. Na řezání plastů nebo pálení do dřeva jsou ale CO2 vhodnější. Laser-fiber nemusí sloužit jen na ploché materiály, své použití má vláknový laser také na trubky, jekly a podobné 3D tvary. Poradíme Vám s výběrem toho správného CNC fiber laseru.
Mám zájem o vláknový laser Fiber
Provedení CNC fiber laserů
Jelikož se vláknové lasery těší velké oblibě především ve strojírenství, kde fungují jako řezací stroje, mají různá provedení pro rozdílné aplikace. Z důvodu bezpečnosti provozování CNC fiber laseru na otevřeném pracovišti, doporučujeme volit zakrytou pracovní plochu. Hlavně při řezání lesklých povrchů může dojít k odražení vláknového laseru od materiálu a v takovém případě zastaví kryt CNC laserového řezacího stroje laserový paprsek. Nabízíme i kompaktní provedení laserového stroje, které je vhodné do výrob s omezenou prostorovou kapacitou. Následně řešíme bezpečnost na úrovni pracoviště. Na řezání nejjemnějších detailů pomocí CNC fiber laseru doporučujeme zcela precizní verzi LF-1390 s přesností +-0,008 mm. Veškeré nabízené vláknové lasery naleznete v naší nabídce. Jsme zaměřeni na všechny typy CNC fiber laserů na řezání plechů i 3D materiálů. Pište nám o více informací nebo si rovnou řekněte o nabídku vláknového laserového řezacího stroje.
Cena vláknových laserů
Pořízení vláknového laseru v dnešní době stojí 1 000 000,- Kč bez DPH a více. Pořizovací cena se odvíjí od provedení, výkonu či výbavy. Téměř všechny verze stojí do pěti milionů korun bez daně. Také vyšší výkony vláknového laseru nejsou drahé. Pořídit 6 nebo 12 kW lze vcelku levně v porovnání se situací před deseti lety. Průměrná prodejní cena se pohybuje kolem dvou milionů korun.
Princip fungování vláknového laseru Fiber
K vytvoření záření dochází v jádru optického vlákna, které je ale zesílené o prvky vzácných zemin. Optické vlákno je současně takovým zesilovačem vláknového laseru a v tomto případě je aktivní. Fiber laser disponuje ještě optickým zesilovačem, který je schopen zesílit světelný signál klidně tisícinásobně při stejné kvalitě světla. U laserové technologie můžeme narazit na pojem pasivní vlákno, které slouží jako transportní médium. U aktivního vlákna je tenké optické vlákno disponující aktivním prvkem Ytterbiem a toto tenké vlákno je obaleno velkým vláknem, do kterého je posílán paprsek z budících diod. Vyššího výkonu fiber laseru můžeme dosáhnout výkonným zesilovačem nebo použitím většího počtu laserových budících diod. Vláknový laser nepotřebuje externí chlazení, jelikož je teplo odváděno širokou plochou vlákna samotného. Implementace do CNC laserové řezačky je již vcelku snadná.
Vláknový laser Fiber - uplatnění
Po překonání hranice 100 W a více na základě dlouhého vývoje celé soustavy vláknového laseru, vstoupila tato technologie do strojírenství. Díky perfektním vlastnostem laseru-fiber jako výkonová stabilita, vibrační stabilita a odolnost vůči vysokým teplotám našel vláknový laser své čestné místo mezi CNC stroji. V dnešní době je široce využívaná na řezání materiálů, jejich značení nebo například na svařování a pájení. Oproti CO2 laserům je fiber laser stabilnější a má mnohem delší životnost. Lepší je rovněž efektivita a tedy ekonomika provozování laseru. Vláknové lasery nyní patří k tomu nejlepšímu, co je schopno moderní strojírenství nabídnout. Spojením vláknového laseru s technologií CNC vznikají vysoce efektivní laserové stroje na tváření materiálů. Tento laser našel uplatnění také v telekomunikacích nebo v medicíně.
Přednosti Fiber laseru
Již z výše popsaného vyplývá, že vláknový laser-fiber přináší jisté přednosti proti jiné laserové technologii. Hlavní předností je jistá flexibilita a jednoduchost vedení laserového paprsku v rámci jednoho média. Samozřejmě toto není jediná výhoda vláknového fiber laseru. Ty nejdůležitější naleznete v odrážkách níže:
- Je levnější na výrobu
- Vyšší účinnost v porovnání s CO2 laserem
- Při řezání dovoluje dělit i lesklé povrchy
- Stabilita a flexibilita vláknového laserového řezacího stroje
- Absence zrcadel u laseru-fiber
- Vláknový laser může být vysokovýkonný (až desítky kW)
- Čistota řezu a možnost řezání jemných detailů
- Dlouhá životnost až 100 000 hodin
- Minimální náklady na servis fiber laseru
Pokud hledáte do své výroby vhodný CNC laser na řezání nebo značení, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám osobně ukážeme a popíšeme výhody vláknového laseru Fiber a doporučíme vhodnou technologii případně výkon laserového řezacího stroje. V případě zájmu se na nás neváhejte obrátit.
GWEIKE fiber-laser
Největší procento produkce CNC laserových strojů společnosti GWEIKE tvoří právě fiber-laser. Tato technologie díky všem svým výhodám uvedených výše je dnes nejmodernější a zároveň nejvíce rozšířenou technologií u laserových řezaček. GWEIKE používá fiber-lasery od společnosti Raycus, IPG nebo PRECITEC. Raycus je ryze čínskou firmou vyrábějící fiber lasery, ale je celosvětově rozšířená. IPG je největším hráčem a světovým leaderem v oblasti vláknových laserů. Německá společnost PRECITEC je ve světě známá především jako výrobce laserových procesní hlav, ale přichází také s fiber laserem v kompaktní řešení společně s jejich procesními hlavami. GWEIKE je technologicky vyspělá společnost s vlastním vývoj a implementací vláknových laserů. Výsledkem jsou precizní CNC fiber lasery, které jsou určeny na řezání všech kovových plechů či trubek a jeklů.
Servis vláknových laserů
Laser-fiber je bezpochyby moderní technologie, která se ovšem stále vyvíjí. Při servisu vláknového laseru jsou kritické tři části. První je laserový zdroj fiber. V něm je laserový paprsek vytvářen. Výrobci vláknových laserů přicházejí také s provedením RACK, které jsou tzv. modulární. Fiber laserové zdroje se skládají z jednotlivých modulů, které jsou na sobě nezávislé. Pokud například přestane fungovat jeden model ve verzi 3 kW, je i nadále vláknový laserový řezací stroj schopen fungovat na základě dalších dvou modulů. Můžete mít tedy po dobu servisu a výměny jednoho modulu stále k dispozici částečným výkon laserového zdroje.
Druhým kriticky důležitým komponentem u fiber laserů je samotné vlákno. Jedná se o propojení mezi laserovým zdrojem fiber a procesní hlavou. Vlákno může být bráno jako spotřební díl, jelikož je často v pohybu a je umístěné v kabelových řetězech CNC fiber laseru. Vláknem je veden laserový paprsek z laserového zdroje. Výměna vlákna není úplně jednoduchá, protože je velmi závislá na čistotě prostřední. V ideální případě by mělo docházet k výměně a servisu vlákna fiber-laseru v laboratorních podmínkách. Vláknový laserový řezací stroj je velmi složitý na jakékoli zásady do kritických komponentů. Proto doporučujeme řešit servis vždy s autorizovaným servisem ideálně přímo od výrobce či jeho zastoupení.
Posledním a tedy třetím důležitým komponentem na servis vláknového laseru je procesní hlava. Ta usměrňuje vedený paprsek z vlákna a skládá se sama z několika čoček a sklíček. Je vybavena tryskou, která je spotřebním dílem CNC fiber laseru a používá se v několika velikostech na základě řezaného materiálu. Procesní hlava také obsahuje ochranná sklíčka, které obsluha vláknového laseru musí také občas měnit. Procesní hlavy použité na fiber laserech mají dlouhou životnost a to samé také platí o laserových zdrojích. Zajišťujeme odborný servis všech laserů-fiber společnosti GWEIKE.
Historie vláknového laseru Fiber
Ta sahá až ke vzniku laseru jako takového. Již v šedesátých letech minulého století byl popsán princip technologie vláknového laseru. Na začátku je budící paprsek, který byl usměrněn do optického vlákna. Po zjištění oné efektivní metody přicházelo na řadu svádění více paprsků do jednoho vlákna, tak zvané skládání. Tento princip byl objeven v Rusku a trvalo další dvě desetiletí než byl poprvé představen veřejnosti první komerční laser s výkonem v řádech miliwatů. Až v roce 1990 překročila výkonová hranice 1 W. O deset let později dosáhne vláknový řezací laser hodnot kolem 100 W. V současné době se speciálně u CNC fiber laserů pohybují hodnoty v tisících W tedy kW. Vývoji ovšem nepodléhá pouze stále se zvětšující maximální výkon laserů-fiber, ale také kvalita samotného vlákna, která se v čase neustále zlepšuje.